Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Pandemi ve Sonrasında Çine yatırımlar

İşletmeler 2021 yatırım bütçelerini planlarken, Çin’e yatırım yapmak yabancı firmalar için hala en iyi seçenek.

2020’nin ilk aylarında salgının en kötü bolgesi olan Çin, hastalık kontrol stratejilerinde dogru politika ve özel sektöre verdiği destek ile salgindan daha güçlü ve daha dirençli bir sekildi cikti.

COVID-19 kontrol önlemlerinin başarılı bir şekilde uygulanmasının ardından işletmeler ve fabrikalar yeniden açıldıktan ve iç hareket tekrar basladiktan sonra, Çin güvenilir bir yatırım hedefi olduğunu kanıtladı.

Çin’in ekonomik görünümü Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan resmi verilere göre, 2020’nin ilk dokuz ayında Çin’e yapılan doğrudan yabancı yatırım yıllık% 5,2 artışla 718,81 milyar RMB’ye (107,2 milyar ABD Doları) yükseldi ve 22.602 yabancı yatırım yapıldı. Ağustos ayı sonunda yeni kurulan işletmeler Yalnızca Eylül ayında, Çin’e doğrudan yabanci yatirim girişi geçen yılın aynı dönemine göre % 25,1 artışla 99,03 milyar RMB’ye (14,25 milyar ABD Doları) ulaştı. ExxoMobil, BMW, Toyota ve Invista gibi önde gelen çok uluslu şirketler Çin’e yatırımlarını artırdı.

Bu, 2020’de küresel Dogrudan yabanci yatirim girişlerinde tahmin edilen yüzde 40’lık düşüşle büyük bir tezat oluşturuyor. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından Haziran 2020’de yayınlanan 2020 Dünya Yatırım Raporu’na göre, küresel doğrudan yabanci yatirim (FDI) girişlerinin düşmesi bekleniyor. 2008 küresel mali krizi sırasında ulaşılan dibinde altında. Etkilenen başlıca ekonomiler arasında ABD’ye FDI girişi 2020’nin ilk yarısında yüzde 64,5 azalırken, Almanya aynı dönemde yüzde 23,5 oranında FDI düşüşü yaşadı. Yabancı yatırımcılar için yeni favori destinasyon olan Vietnam bile, 2020’nin ilk sekiz ayında doğrudan yabancı yatırım girişinin yüzde 5,1 düştüğünü gördü.

Bunun arkasındaki en basit neden, Çin’in COVID-19 salgınından görece hızlı iyileşmesidir. Çin’in COVID-19 yayılımı, virüsün ilk kez tanınmasından yaklaşık iki ay sonra, Şubat ayında ezici bir çoğunlukla kontrol altına alındı.

Nisan ayında, pandeminin merkez üssü olan Wuhan, 2,5 ay süren karantinayi kaldırdı. Dalian, Pekin, Urumçi’de ve yakın zamanda Qingdao ve Kaşgar’da ortaya çıkan yeni vakalara rağmen, Çin, bulaşıcı salgınları hızla kontrol altına alma ve kontrol etme kabiliyetini göstermiştir.

En önemlisi, herhangi bir asemptomatik vakayı ortaya çıkarmak ve virüsün daha geniş bir yayılma olasılığını ortadan kaldırmak için kümelerin ortaya çıktığı her yerde büyük test ve izleme operasyonları uygulayabildi. Örneğin Qingdao’da, sağlık yetkilileri 10 milyon insani test etti, tasiyicilari tespit etti ve beş gün içinde toplulukda yayılma riskini engelledi. Virüsün yayılmasını kontrol etmeki basarisi bile , Çin’de yaşayan insanlara, işletmelere ve yabancı yatırımcılara güven sağlıyor.

Nisan 2020 itibariyle, büyük ölçekli sanayi işletmelerinin yüzde 99’u ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 84’ü üretimlerini ülke çapında eski haline getirdi. İşe dönen personel oranı bu zamana kadar yüzde 94 oldu. Halk da yavaş yavaş salgın öncesi yaşam tarzına geri döndü ve 637 milyon insan Ekim ayı başındaki Çin Ulusal Günü sırasında yurt içi seyahatler için yola çıktı, 2019’da kaydedilen trafiğin yüzde 79 2020 ekim ayında gerçekleşti.

Sonuç olarak Çin, üretim faaliyetinin yeniden başlatılmasından ve lojistik bağlantıların yeniden açılmasından yararlanarak ekonomik bir toparlanma elde etme konusunda küresel olarak liderliği ele aldı. 2020’nin ikinci çeyreğinde Çin ekonomisi dibe vurdu ve yüzde 3,2 artarak pozitif büyüme göstergeleri gösteren tek G20 ülkesi yaptı. Üçüncü çeyrekte Çin, piyasa tahminlerine paralel olarak yıllık bazda yüzde 4,9 büyüme kaydetti. Tanınmış uluslararası finans kurumları tarafından onaylanan ekonomik görünüm tahminine göre, Çin 2020’de yüzde bir ila iki oranında da olsa pozitif büyüme kaydedecek ve 2021’de yüzde 7-8’lik bir toparlanma yaşayacak.

Birçok ülke hala COVID-19’un yayılmasını kontrol altına almak için mücadele ediyor ve genişletilmiş ev karantinaları, kamusal alanlarda sosyal mesafe, seyahat engelleri ve halk sağlığının sürekli izlenmesi ile  ilgili tartışmalar yaşıyor. Bu, doğal olarak, kamuoyunun işler ve geçim kaynakları konusundaki endişesi ve daha derin durgunluk risklerinin artması nedeniyle sosyal geri itmeye neden oldu. Bu, Büyük yatırımlar için Çin’i benzersiz şekilde avantajlı bir konuma getirdi.

Ekim ortasından itibaren birçok ülkeyi vurması beklenen yeni bir salgın dalgasıyla birlikte, Çin’in merkezi ve eyalet hükümetlerinin öngörülemeyen olayların sonuçlarını yönetme konusundaki kanıtlanmış kapasitesi ve hızla değişen senaryolara uyum sağlama yeteneği yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bu nedenle Çin’in küresel pazardaki işletmelerin hayatta kalmasını ve yenilikçi girişimlerin yükselişini kolaylaştırmada daha büyük bir rol oynayacağı tahmin edilmektedir.

ABD-Çin ticaret savaşı, artan işçilik, hammadde maliyetleri ve iç pazar rekabeti nedeniyle ülkeden ayrılmayı ciddi şekilde düşünen yabancı yatırımcılar, Virüs ile Çin stratejilerini yeniden değerlendirmek için masaya oturdu.

COVID-19’un kontrol altına almak için alınan hızlı önlemlerin ötesinde, Çin, küresel pazardaki olağanüstü konumunu desteklemek ve yatırımcı güvenini korumak için başka hangi avantajlara sahiptir ?

Tedarik zinciri

Çin’in gelişmiş üretim ve lojistik altyapısı, küresel tedarik zincirinde kolayca değiştirilmemesini sağlıyor. Devlet ajansı Xinhua’ya göre Çin, Birleşmiş Milletler endüstriyel sınıflandırmasındaki tüm endüstriyel kategorilere sahip olan tek ülkedir ve bu da firmaların malları kolayca tedarik etmesine olanak tanır. Çin aynı zamanda mesafe olarak en fazka yüksek hızlı tren ve otoyol ağına sahiptir ve bu da ürünlerin verimli bir şekilde taşınmasına olanak tanır. Bu ulaşım avantajlarının önemi, salgının başlangıcından itibaren, küresel tedarik zincirlerinin enfeksiyonu kontrol altına alma önlemlerinin sert bir şekilde uygulanması nedeniyle ciddi şekilde kesintiye uğramasından itibaren tamamen netleşti. Salgının ilk aşamalarında maske, koruyucu giysi ve tıbbi ekipman üretiminden ve tedarikinden, daha sonraki aylarda tüketici elektroniği, ev eşyaları ve hediyelik ürünlere kadar, Çin’in ihracatı her türlü ürün kategorisinde uluslar arası kıtlığı telafi etti.

Devasa İç pazar

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in yükselen satın alma gücü, genişleyen orta sınıfa ve 1,4 milyara yaklaşan nüfusu, onu yakın gelecekte en büyük perakende pazarı haline getirmektedir. Örneğin 2019’da Çin Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, tüketim mallarının toplam perakende satışları 41,17 trilyon RMB’ye (5,97 trilyon ABD Doları) ulaştı. Birçok yabancı şirket, ülkeyi geçmişte olduğu gibi ihracata dayalı üretim için bir üretim üssü olarak kullanmak yerine, özellikle Çin’de yerel tüketime yönelik mallar üretmeye başladı. Pek çok şirket için Çin artık en büyük Pazar.

Çin’in açılma reformları

Çin her geçen yıl dünya ticaret örgütü şartlarını yerine getirme noktasında öngürlenden hızlı hareket etmek ve yabancı ürünlerin ithalatını kolaylaştırmaktadır.

Yabancı Yatırım Kanunu ve bu yıl yürürlüğe giren destekleyici düzenlemeler ile şirket kuruluşu, vergi, finans, reformlarla birlikte – Çin’deki yabancı yatırımcılar, yerli rakiplerle daha dengeli bir zeminde hizmet vermekte.

Teşviklere erişimi için daha fazla serbest ticaret bölgesi sektöre ve bölgeye dayalı gevşetilmesi için daha fazla serbest ticaret bölgesi ilan edildi.21 yeni serbest bölge planlaması yapıldı ve Pekindeki plot bölge yatırımcılara hizmet vermeye başladı.

2021’de neler beklemeli ?

Çin’in koronavirüs salgınını sınırları içinde başarılı bir şekilde kontrol altına alması, ekonomisinin hızla toparlanmasını sağladı. Buna Çin’in istikrarlı sosyal ortamı, entegre endüstriyel sistemi, verimli ve gelişmiş hizmet ve lojistik ağları, iyi eğitimli insan kaynakları ve büyük bir iç pazar yardımcı oldu.

Bu faktörler ve sonuçlari, ülkenin şimdiye kadar yabancı ve yerel şirketlerin büyük ölçekli yer değiştirmelerinden kaçınmasına yardımcı olmuştur.

Dünya bir aşı beklerken COVID-19’un devam ettiği ve hastalığın önlenmesinin 2021’de yeni normal olmaya devam edeceği göz önüne alındığında, Çin’in dayanıklılığı yabancı yatırımcıların katılımını çekmeye devam edecek. İşletmeler bundan yararlanmaya hazırlanmalı ve muhtemelen politika ve vergi teşvikleriyle desteklenecek olan yeni fırsatlardan yararlanmayı planlamalıdır. Kuşak ve Yol üzerindeki altyapı projeleri de önümüzdeki yıl tamamlanacak ve bölgesel yatırımları kolaylaştırmak ve ticareti artırmak için yeni rotalar açılacaktır.

Aynı zamanda, yeni büyüme alanlarının önemini, yerel yönetimler tarafından sunulan teşviklerin yapısını, uygunluk kriterleri ve uyum yükümlülüklerinin yanı sıra yabancı yatırımcılar için mevcut olan politikaların önemini doğru bir şekilde değerlendirmek için profesyonel hizmet sağlayıcılara danışılması tavsiye edilir. Çin’de iş yapma konusunda daha fazla bilgi ve tavsiye için lütfen ekimganimgil@fimexasia.com adresinden bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

https://cindengetir.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*